ساعت
اوقات شرعی
تقویم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 44127
 بازدید امروز : 61
 کل بازدید : 103216
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2660


  چاپ        ارسال به دوست

مصطفی خادم خبر داد:

آغاز ساماندهی ورودی‌های شهر و بلوار ساحلی/ المان«ساخت» اصلاح می‌شود/ درختان شهر پلاک‌گذاری می‌شوند

به گزارش روابط عمومی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس، مصطفی خادم در نشست خبری اظهار کرد: مدیریت سیما و منظر شهری تا پیش از ابلاغ چارت سازمانی جدید، بر عهده سایر بخش‌های شهرداری بوده که اکنون با شکل‌گیری سازمان«سیما، منظر و فضای سبز شهری» به این بخش واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های سازمان، تعیین ضوابط و واولویت‌های اجرایی در بخش سیما و منظر شهری است، افزود: سامان‌بخشی به المان‌های بصری شهر یکی از مواردی است که همه شهرداری‌ها درگیر آن هستند.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: در بخش سیما و منظر شهری، کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر نیز رویه خوبی را در پیش گرفته و امیدواریم با توجه به تبدیل این مدیریت به یک سازمان، شاهد اتفاقات خوبی برای بندرعباس باشیم.

خادم همچنین از ساماندهی دیوارنوشته‌ها و تبلیغات دیواری شهری خبر داد.

از درخت به عنوان یک المان سبز و پایدار در منظر شهری یاد کرد و ادامه داد: متاسفانه در نگهداری این المان‌های زنده علاوه بر مشکلاتی مانند کمبود آب و نامرغوبی خاک، با قطع، خشکانیدن و یا هرس غیر ضروری و غیر استاندارد نیز روبرو هستیم.

این مقام مسئول در این زمینه گفت: از بین بردن عمدی درختان و سایر اجزای فضای سبز شهری مسئله بسیار مهمی است که در این زمینه نیازمند مهربانی هرچه بیشتر شهروندان و خصوصاً کسبه هستیم، زیرا گاهی اوقات مشاهده می‌شود که درختان معابر به بهانه کم کردن دید نسبت به محل کسب، خشک و سپس قطع می‌شوند.

وی در ادامه سخنانش از ساماندهی پارک‌های ساحلی خبر داد و بیان کرد: با تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری ویژه بخش‌هایی از پارک‌ها، سعی داریم خدمات مورد نیاز شهروندان را در این بخش‌ها با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس تصریح کرد: کار ساماندهی فضای سبز نوار ساحلی با کاشت نخل در معابر و همچنین نورپردازی درختان آغاز شده و برای تعطیلات پیش‌رو و خصوصا تعطیلات نوروزی آماده می‌شود.

خادم در بخش دیگری از سخنانش به احداث پروژه بزرگ باغ پرندگان بندرعباس اشاره کرد و گفت: این پروژه به عنوان دومین باغ پرندگان کشور از نظر وسعت در حاشیه شهر و محیطی بسیار مناسب در حال ساخت است که تا قبل از پایان سال جاری مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی همچنین با اشاره به آغاز ساماندهی ورودی‌های شهر افزود: این اقدام از ورودی جاده بندرعباس سیرجان آغاز شده و بزودی نیز کار ساماندهی ورودی جاده میناب و بعد از آن به ترتیب اولویت، از سایر ورودی‌ها دنبال می‌شود.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 400 هزار مورد کاشت گل‌های فصلی انجام شده که از این میزان 250 هزار مورد گل به صورت نشاء و 150 هزار مورد نیز به صورت بذر بوده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: در این زمینه سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، اقدام به تولید گل‌های فصلی و خصوصاً گونه‌های جدید کرده است.

خادم همچنین از بهسازی نور بوستان‌ها، حرا کاری در ساحل، کاشت نهال در اکوپارک پنجعلی و غیره، به عنوان بخش دیگری از اقدامات این سازمان یاد کرد و گفت: در شش ماهه اخیر بالغ بر 5500 نهال و 9500 درختچه در سطح شهر کاشته شده است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و شهروندی از سوی این سازمان، بیان کرد: می‌توان از برگزاری پنجمین دوره جشنواره زیباترین فضای سبز شهری، مسابقه عکاسی خنکای لور و مسابقه توپیاری به عنوان برخی از اقدامات فرهنگی این سازمان طی سال جاری یاد کرد.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: حدود 10 هزار متر لوله‌گذاری قطره‌ای و کاشت بیش از 1000 اصله نهال نیز در بلوار راه‌آهن در تعامل صورت گرفته با مجموعه دادگستری استان و از طریق جرایم جایگزین حبس انجام شده است.

خادم با اشاره به موضوعات پیش آمده در ارتباط با یکی از المان‌های اجرا شده در سطح منطقه سه بندرعباس با عنوان«المان مراسم سنتی ساخت»، افزود: این المان در گذشته طراحی و نصب شده اما کار اصلاحات مورد نیاز آن به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری واگذار شده که بزودی انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سوال مربوطه نسبت به چرایی عدم استفاده از هنرمندان بومی در طراحی و اجرای المان‌های شهری و مشارکت در بحث سیما و منظر شهری، بیان کرد: متاسفانه استعلام‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که برآورد قیمت و دستمزد هنرمندان بومی برای اجرای طرح‌ها رقم‌های بسیار بالاتری نسبت به سایر کشور دارد و این مسئله کار را برای شهرداری دشوار می‌کند. از هنرمندان بومی انتظار می‌رود برای پاسخ به این استعلام‌ها و برآورد هزینه‌ها، کار را به عنوان یک کار مقطعی و کوتاه مدت نبینند، چرا که نیازهای شهر فراوان است و طبیعتاً رقابت از نظر کیفیت و هزینه می‌تواند موجب تداوم همکاری‌ها شود.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس در ادامه نیز از ایجاد بازار بورس گل و گیاه و پلاک‌گذاری به عنوان دو دستور کار دیگر این سازمان یاد کرد و ادامه داد: سرانه فضای سبز شهر بندرعباس در حال حاضر حدود 12.6 متر به ازای هر شهروند است، البته تعریف فضای سبز شهری در سطح کشور با توجه به جمعیت، وسعت شهر و برخی موارد دیگر، نیازمند تغییر است.

خادم همچنین از برنامه‌ریزی برای اجرای طرح پلاک‌گذاری درختان شهر خبر داد و بیان کرد: در حال حاضر بندرعباس حدود 223 هکتار فضای سبز شهری و 300 هکتار فضای سبز در کمربند سبز را دارد.

 


 


٠٨:١٢ - دوشنبه ١١ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٤٩    /    تعداد نمایش : ١٢٨


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج